Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
Wolontariat i foodsharing w ORLEN Laboratorium

30-12-2019  Aktualności

Grudzień dla pracowników ORLEN Laboratorium to czas intensywnej pracy w ramach wolontariatu pracowniczego. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu wszystkich pracowników zorganizowano zbiórkę darów dla: Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie, Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego we Włocławku oraz dla stowarzyszeń prozwierzęcych w Płocku.

Zorganizowanie zbiórki było nie lada wyzwaniem logistycznym. Dary przyjeżdżały codziennie z każdej z 9 lokalizacji ORLEN Laboratorium. Ilość zgromadzonych darów przewyższyła nasze oczekiwania. Ponadto w związku z dużym zainteresowaniem akcją Foodsharing-u w ORLEN Laboratorium „metodą grosik do grosika” udało się uzbierać 4,5 tys. złotych. Zebrana kwota pozwoliła na zakup niezbędnych rzeczy dla wspomnianych instytucji. 

 - Dziękuję za wspólnie osiągnięty wynik w ramach akcji Foodsharing-u oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę darów –  podsumowała Małgorzata Zielińska-Kowalewska. 

Artykuły codziennego użytku i środki czystości otrzymało 180 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie. Przypomnijmy, że w sierpniu br. wybuchł tam pożar, który strawił poddasze i dach najnowszego i największego budynku. Na szczęście żaden z mieszkańców nie ucierpiał. Po takiej tragedii nasze odwiedziny były ważne, to niezapomniane doświadczenie zarówno dla mieszkańców DPS-u, jak i dla pracowników ORLEN Laboratorium. Podczas wizyty nasi wolontariusze złożyli wszystkim podopiecznym i pracownikom DPS-u świąteczne życzenia oraz podarowali prezenty.

 - Jestem dumny, że pracownicy ORLEN Laboratorium chętnie włączają się w akcje wolontariatu pracowniczego. To wspaniała inicjatywa, która zawsze może liczyć na wsparcie Zarządu – powiedział Prezes Marek Witkowski zapewniając, że to nie ostatnie odwiedziny. 

Wizycie towarzyszyło wzruszenie i radość: - Dziękujemy za tak dobrych ludzi, za ich wielkie serca. To cenny i potrzebny skarb, że są tacy ludzie na świecie – ze wzruszeniem dziękowała Barbara Stańska-Mackiewicz, Dyrektor DPS-u.

Prezenty: odzwierciedlenie dziecięcych marzeń

Pamiętając o tym, odwiedziliśmy podopiecznych z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej „Maluch” we Włocławku. Opiekunowie w imieniu wychowanków napisali list do św. Mikołaja. Dzięki zaangażowaniu i otwarciu serc wolontariuszy, przy wsparciu kolegów i koleżanek wszystkie marzenia zostały spełnione. Tuż przed wigilią udało się wręczyć 37. dzieciom wymarzony prezent. Ponadto na ręce opiekunów zostały przekazane artykuły szkolne, ubrania, środki czystości oraz ogromna ilość zabawek!

Jesteśmy szczęśliwi wiedząc, że możemy spełniać marzenia Wychowanków takich placówek jak ta we Włocławku – skomentował Piotr Szpakowicz, Członek Zarządu. 

Uczestnictwo w takich inicjatywach zawsze podnosi radosną atmosferę oraz wprowadza świąteczny nastrój, a to przecież niezapomniane doświadczenia ukazujące, jak ważna jest pomoc.

Pamiętamy o czworonogach 

Dzięki zebraniu ogromnej ilości karmy, obdarowaliśmy dwa stowarzyszenia działające na rzecz ochrony zwierząt: OTOZ Animals Płock oraz Płockie Towarzystwo Pomocy Zwierzętom ARKA.

 - Odzew był ogromny, więc nasze pomieszczenia biurowe szybko zapełniły się kocami, kołdrami, poduszkami, puszkami i suchą karmą – skomentowała Magdalena Chaber, pomagająca przy zbiórce. 

FOODSHARING w ORLEN Laboratorium

W Spółce niemal od roku działa także Foodsharing. Jest to forma integracji pracowników podczas wspólnych posiłków, ale przy okazji dobrowolna zbiórka koleżeńska. Pomysł został zainicjowany przez Zarząd Spółki w marcu 2019 r. Od początku koordynatorem jest Małgorzata Zielińska-Kowalewska, która czuwa nad całością i nadzoruje ilość zbiórek koleżeńskich.​

 – Początkowo ideą Foodsharingu było dzielenie się żywnością taką, która została przygotowana w nadmiarze w domach, a w ramach zbiórki koleżeńskiej wrzucano symboliczną złotówkę. Jednak z inicjatywy pracowników jej forma uległa zmianie i cieszy się jeszcze większą popularnością – komentuje Koordynatorka. 

Nowa forma polega na wcześniejszym ogłoszeniu i zaproszeniu pracowników na smaczny, wspólny posiłek. 

Nie zabieraj śniadania, deseru, obiadu, w ramach Foodsharingu damy mega czadu. 
Przyłącz się do gotowania, przynieś jakieś pyszne dania! 
Gdy się poczęstujesz, pieniążek zostawisz i Potrzebującym niespodziankę sprawisz.

Należy zaznaczyć, że Foodsharing działa w oparciu o ideę wolontariatu, a Wolontariuszami są wszyscy pracownicy zaangażowani w komentowaną powyżej inicjatywę, którzy wspólnie decydują o przeznaczeniu zebranych środków. W ten właśnie sposób wybrano placówki, dla których zostały zakupione potrzebne artykuły. Rozprowadzając zawczasu ankiety, wyłoniono Dom Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie, Ośrodek Opiekuńczo-Wychowawczy we Włocławku oraz OTOZ Animals Płock i Płockie Towarzystwo Pomocy Zwierzętom ARKA.

Idea Foodsharingu w ORLEN Laboratorium od początku została pozytywnie przyjęta przez pracowników Spółki, którzy tym chętniej angażują się w wolontariat pracowniczy. Widać, że akcja rozwija się i powoduje budowanie wspólnoty wśród pracowników. 

Wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w świąteczne przedsięwzięcia składamy wielkie podziękowania, a w Nowym Roku 2020 posyłamy jedno, za to wyjątkowe życzenie: jeszcze więcej wspólnych dobroczynnych inicjatyw dla potrzebujących osób i instytucji.  

Pamiętajmy, że razem możemy więcej! 
20191219_134255.jpg
  Spotkanie świąteczne wolontariuszy z  mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN